Smartfon to obecnie niezbędnik prawie każdego człowieka. Każdego dnia  dotykamy swojego telefonu średnio 2617 razy dziennie co daje około dwie i pół godziny dziennie. To całkiem sporo. Można zaryzykować stwierdzenie, że w dzisiejszych czasach smartfon to przedłużenie naszej ręki.

Ale co należy brać pod uwagę dokonując wyboru tego rodzaju sprzętu? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, wszystko zależne jest od naszych osobistych preferencji. My zaś postaramy się zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów.

Każdy z nas nieraz zmierzył się z problemem rozładowanej baterii. Jest to dość duża niewygoda zwłaszcza w sytuacji kiedy musimy gdzieś zadzwonić, szybko się z kimś skontaktować. Czasami może pomóc powerbank lub ładowarka, którą akurat mamy przy sobie. Co jednak w sytuacji gdy żadna ze wspomnianych opcji nie jest możliwa? No właśnie – bateria – to bardzo ważny element przy wyborze telefonu. Określa się, że dobra bateria ma pojemność 4000 mAh lub więcej. To pierwszy parametr, na który warto zwrócić uwagę. Jeśli jest on dla nas bardzo ważny poleca się zakup smartfonów ze średniej półki. Ze względu na fakt tego, że nie są przeładowane „bajerami” oraz nie nawiązują w stylistyce do najnowszych trendów – często mieszczą większe baterie. Droższe smartfony posiadają zaś możliwości szybkiego ładowania baterii co znacząco skraca czas oczekiwania.

Jak już wspominaliśmy na wstępie smartfony są przez nas eksploatowane bardzo często. Tym samym podlegają one licznym tarciom, mikrouderzeniom i drganiom. Dlatego wybierając tego typu sprzęt bierzmy pod uwagę jego jakość wykonania. A ta idzie w parze z ceną – tańsze modele produkowane są z twardego lecz mniej wytrzymałego na działania sił fizycznych plastiku. Trochę droższe smartfony korzystają z bardziej odpornej metalowej obudowy. Flagowce oraz drogie modele smartfonów korzystają ze szklanych obudów. Ich atutem jest elegancja oraz designerski wygląd, natomiast główną wadą jest to, że są najmniej wytrzymałe i łatwo je porysować. Dlatego konieczne jest korzystanie z odpowiednich akcesoriów, które umożliwią ochronę sprzętu przed oddziaływaniem uszkodzeń mechanicznych. Stajemy przed dylematem smartfon wytrzymały i praktyczny vs. nowoczesny modny smartfon wyróżniający się stylowym wyglądem. Mówiąc o wytrzymałości smartfonu na codzienną eksploatację warto zwrócić uwagę na pyłoszczelność i wodoszczelność. Takie opcje posiadają jednak droższe modele telefonów.

Biorąc pod uwagę, że ze smartfonu korzystamy ponad 2 godziny dziennie, należy brać pod uwagę wygodę korzystania z niego. Dokonując wyboru smartfona konieczne jest uwzględnienie jakeigo rodzaju wyświetlacz jest nam potrzebny. Jeśli telefon ma około 5'' to przy takiej wielkości odpowiedni wydaję się wyświetlacz HD (720x1280px). W sytuacji kiedy planujemy zakup sprzętu o większym ekranie – polecany jest wyświetlacz Full HD (FHD 1080x1920 px). Najnowsze smartfony mają ekran o proporcjach 2:1 (18:9). Telefony takie będą miały rozdzialczość od 720x1440 px do nawet 1440x2880 px.

Teraz kilka słow o wyświetlaczach w telefonach

  • LCD TN cechuje jest dość słaby kąty widzenia i słabej jakości kolory.

  • LCD IPS cechuje się większym nasyceniem kolorów, lepszymi kątami widzenia. Są jaśniejsze od AMOLED.

  • MOLED oferują nasycone kolory, bardzo wysoki kontrast i idealną głębię czerni.

Bardzo ważnym elementem w każdym smartfonie tak jak i w komputerze jest procesor. Tutaj nie będąc zbyt szczegółowym i uogólniając tą kwestię należy stwierdzić, że większość obecnych na rynku smartfonów posiada procesory Snapdragon. Procesory te są w kilku wersjach. Im wyższa seria danego procesora tym lepiej. W skrócie procesor Snapdragon serii 800 jest lepszy od pochodzącego z serii 600. Przy wyborze smartfona nie kierujmy się liczbą rdzeni. Nie zawsze więcej oznacza lepiej. Czterordzeniowy procesor w telefonie może być lepszy od ośmiordzeniowego, bo od liczby rdzeni ważniejsza jest technologia. 

Nasze smartfony są często miejscem, w którym instalujemy różne aplikacje – czasem mnie lub bardziej przydatne. Pamięc RAM w telefonie pozwala by telefon mimo wielu aplikacji chodził płynnie. Dlatego wiedząć z czego tak naprawdę korzystamy w telefonie jesteśmy w stanie wywnioskować ile tej pamięci jest nam potrzebne. Zasada tutaj jest jak zwykle bardzo prosta im więcej tym rzecz jasna lepiej. Najtańsze wersje i modele mają około 2GB pamięci RAM te droższe posiadają 3GB, 4GB a nawet 8 GB.

Dokonując zakupu warto wziąć pod uwagę także aparat. O tym jak wybierać oraz jak robić zdjęcia smartfonem pisaliśmy poprzednio. Zachęcamy do lektury.