Czym się kierować przy wyborze tego odpowiedniego sprzętu?

Czyli - kupujemy laptopa.

Jakie parametry brać pod uwagę? Jak mądrze korzystać z laptopa? Na co uważać kiedy dziecko korzysta z tego typu komputera? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w naszych krótkich poradnikach. Dziś zajmiemy się kwestiami bardziej technicznymi czyli wskażemy na co tak naprawdę warto zwrócić uwagę podczas zakupu pierwszego sprzętu komputerowego dla dzieci? Postawić na cenę czy jakość?

Parametry:
Patrząc na parametry musimy sobie odpowiedzieć na pytanie do czego służyć ma rzeczony sprzęt. Dzieci najczęściej wykorzystują laptopa do różnego rodzaju gier, oglądania filmów i bajek oraz przeglądania internetu. W takiej sytuacji warto postawić na solidne wykonanie sprzętu oraz wysoką jakość wykorzystanych materiałów. Żeby sprzęt działał płynnie mimo wielu zainstalowanych przez naszą pociechę gier i programów należy wybrać sprzęt o wydajnym procesorze. Tutaj warto postawić na laptopy z procesorem dwu- lub kilkurdzeniowym. Najlepiej, aby miał 2 lub większą liczbę rdzeni. Szybkość procesora wpływa na pracę całego komputera, podawana jest w megahercach (MHz) lub gigahercach (GHz). Im większy jest ten parametr tym lepiej.

Jeśli chodzi o kartę graficzną, mamy ich kilka rodzajów. Do potrzeb dziecka wystarczy zintegrowana karta graficzna , która nadaję się do codziennego użytkowania (prace biurowe, oglądanie filmów, granie w gry). Przy tym parametrze warto sprawdzić, czy karta graficzna ma własną pamięć RAM (większej wydajność laptopa).

Pamięć RAM powinna minimum być na poziomie 2GB z możliwością rozszerzenia. Przy wyborze dysku twardego dla laptopa dedykowana dziecku spokojnie można wybierać laptopa wyposażonego w tradycyjny dysk magnetyczny (HDD) o pojemności pomiędzy 300 a 700 GB. Jeśli zaś chodzi o szybkość dysku panuje tu zasada im większa tym lepsza.

Najbardziej optymalna wielkość matrycy powinna mieć 15,6 cala. Laptopy dysponujące mniejszymi ekranami, owszem są tańsze ale pamiętajmy, że mniejsza przekątna ekranu zmusza wzrok do większego wysiłku, co może mieć nieodwracalne, szkodliwe dla zdrowia skutki, zwłaszcza dla dzieci. Do wyboru na rynku mamy matryce matowe, które zapewniają komfort użytkowania sprzętu w nasłonecznionych i naświetlonych miejscach. Drugi rodzaj matryc: błyszczące charakteryzują się bardziej nasyconym obrazem, jednak światło silnie wpływa na jakość widzianego obrazu

Laptopy różnią się także rodzajem klawiatury. Osobiście polecamy solidne klawiatury mechaniczne.

Wybierając laptopa warto dokładnie zastanowić się nad zakupem. Zalecane jest skorzystanie z porady sprzedawcy, w celu znalezienia idealnie skonfigurowanego do potrzeb dzieci sprzętu. Czasami lepiej wydać dodatkowe 200-300 zł by otrzymać produkt wysokiej jakości.

W następnym tygodniu opiszemy natomiast jak należy przestrzegać pewnej etyki pracy przy komputerze dla dziecka i rodziców. Opisane zostaną metody i zasady bezpiecznego korzystania ze sprzętu.